Nyomaink a Világban : Árpád-kori templom nyomaira bukkantak Felvidéken - Dobó István sírja is itt lehet |
Árpád-kori templom nyomaira bukkantak Felvidéken - Dobó István sírja is itt lehet
Ilona 2007.10.02. 14:37
A múlt éven kezdődött és az idén folytatódott ung-vidéki Dobóruszkán történő ásatások nem mindennapi nyomokat hoztak a felszínre történelmi múltunkból, tudta meg újabban a FENET net-napilap, amely elejétől fogva figyelemmel kíséri a fejleményeket.
2007-10-02. 14:17:22
A Dobó István földi maradványait feltáró, magyarországi (egri és budapesti) szakemberek bevonásával folyó kutatás közelebb vitt az egri törökverő hős földi maradványainak azonosításához.
A feltételezett Dobó-csontváz immár három hete Budapesten van a természeti múzeumban, ahol DNS- és egyébb vizsgálatoknak vetik alá.(A vizsgálatokat azért Magyarországon végzik el, mert itt élnek Dobó Ferenc, a hős egri várkapitány testvérének egyenes ági leszármazottai-a szerk). Mielőtt azonban hozzákezdtek volna az oltár előtti óriásgödör visszahantolásához, még "ástak egy kicsit", hátha előkerülnek még valamilyen további nyomok.
Az eredeti alapok a templom közepén is vezetnek...
Nos, előkerültek. A jelenlegi római katolikus templom alapjai "nem csak" az 1500-as évekből, amikor Dobó Istvánt és családját idetemették, hanem jóval korábbról származnak. Történetesen az Árpád-korból, (a XII-XIII.-ik századból) mutatkoztak meg az őstemplom eredeti, terméskőből készült alapjai (lásd
a felvételen). Az első feljegyzések a településről 1195-ből származnak, majd száz évvel később II. András Pank Jakabnak adományozta a települést, mely nemzetségből a Dobó család származott.
Ez ékes bizonyítéka annak, hogy az ung-vidéki település első ősi homogén lakossága magyar volt, amely templomot emelt magának.
"A kiásott kőalapot vitrinszerűvé alakítjuk, hogy bármikor megtekinthető legyen, amennyiben községünkbe téved a vidékünkön barangoló"-, vázolta az elképzeléseket Lakatos László polgármester, aki az ásatások múlt évi állapotához viszonyítva lelkes lokálpatriótaként és vállalkozóként vágott neki a nem kis feladatnak.
"Időközben, miután elvittem a csontvázat a pesti vizsgálatra, előkerült egy újabb koponyacsont is, ami gyanút ébresztett bennem. Mivel egy (kard?)vágás található rajta, elképzelhető, hogy akár Dobó István apja, Dobó Domokosé is lehet...", zárta Lakatos László, aki izgalommal várja a pesti eredményeket.
Lakatos László, Dobóruszka polgármestere korábban ismertette,hogy az ásatások során már néhány hónappal ezelőtt négy arany hajcsat, két gyűrű, valamint igazgyöngyök kerültek elő. Az egyik gyűrűt drágakő díszíti, a másikon GBIHI felirat látható.
A vélhetően a 14-15. századból származó ékszereket egy 2–3 éves gyermek sírjában találták, melynek közelében négy hasonló sír volt. Többet közülük nagy valószínűséggel kiraboltak, ám a kutatóknak nemrégiben sikerült feltárniuk egy rendkívül értékes leleteket tartalmazó temetkezési helyet is. Az arannyal és ezüsttel díszített fakoporsóban – melyben egy középkorú nő csontváza feküdt – a régészek nyolc gyémántköves gyűrűt, két arany karkötőt és egy nyakéket találtak. A lelet közelében egy olyan sírt is feltártak, melyben egy idős férfi földi maradványai voltak, ám ezt valószínűleg megbolygathatták a sírrablók . A férfi medencecsontja hiányzik, ez arra utalhat, hogy a fosztogatók az elhunyt díszes övét vagy kardját vihették el a sírból.
(Szent Korona Rádió)
|