16,5 milliárdos napelemgyár beruházás Rétságon
Ilona 2007.03.10. 09:42
Még az idén megindulhat egy, főként magyar befektetők által 16,5 milliárd forintból finanszírozott napelem előállító gyár építése Rétságon, amely évi 100 milliárd forintos exportbevétellel számol - közölte Kóka János pénteken egy gödöllöi sajtótájékoztatón.(2007. március 10. 08:43, Szombat - Forrás: MTI)
A gazdasági és közlekedési miniszter elmondta, hogy Magyarországon 400-szor annyi a napenergia sugárzás, mint amennyi ebből előállítható energiára az országnak szüksége lenne, de ma még csekély mértékű a felhasználás, mert a napelemek drágák, a megtérülési idő túl hosszú. A leendő új üzemben a maiaknál kedvezőbb áron gyártanak majd napelemeket, ami hozzájárulhat gyorsabb hazai elterjedésükhöz is - tette hozzá.
A kormány a következő 7 évre 100 milliárd forintot irányoz elő megújuló energiák hasznosítására - húzta alá a miniszter. Bejelentette: néhány héten belül megnyílik az a 3 milliárd forintos pályázati keret, amely háztartások energiahatékonyságának javítását szolgálja és lehetőséget ad megújuló energiaforrások, így például napkollektorok beszerzésére is.
Kóka János aláhúzta: "Magyarország elkötelezett az üvegházhatást előidéző gázok kibocsátásának 20 százalékos csökkentésében az 1985-87-es évek átlagához képest és vállalja a biodÍzel üzemanyagok részarányának 10 százalékra növelését 2020-ra. Ezen kívül - összhangban az EU törekvéseivel- támogatja a megújuló energiaforrások részarányának növelését."
Maczinkó István, a rétsági gyár építését szervező HelioGrid Magyarország Napelemgyártó Kft. igazgatója elmondta, hogy a beruházást 60 százalékos arányban magyar, a többi részét svájci és amerikai befektetők finanszírozzák. A gyártósorok beszerelése májusban indul és itt a hagyományos, drága, kristályos szilíciumon alapuló napelem helyett a 30 százalékkal olcsóbb, vékonyrétegű technológia alkalmazására rendezkednek be. 2008-tól évi 500 ezer négyzetméternyi ilyen napelemet gyártanak, e termékek nagyobb hányadát német piacra szállítják. A gyárban 800 új munkahelyet teremtenek, az üzem beruházásának megtérülési ideje hozzávetőleg 5 év - mondta az igazgató.
A sajtótájékoztatón Molnár József rektor bejelentette, hogy 800 millió forintos beruházásban a gödöllői Szent István Egyetem régi raktárhelységében egy új informatikai központot rendeztek be, ahol 320 számítógép segíti a hallgatók képzését.
(Forrás)
|