Napkollektor
Ilona 2007.03.05. 21:34
A használati-melegvíz készítés Magyarország éghajlati adottságai mellett a napenergia-hasznosítás legegyszerűbben megvalósítható módja. Melegvízre minden háztartásban szükség van, az igény az év folyamán viszonylag egyenletes. Átlagos vízfogyasztás esetén egy személy naponta megközelítőleg 50 liter 45 °C-os vizet használ el, aminek az előállításához 2 kWh energia szükséges. 1 m2 napkollektorral éves átlagban megközelítőleg 1,5-2 kwh napenergia hasznosítható. Így tehát személyenként 1-1,5 m2 napkollektorral az év nagyobbik részében elő lehet állítani a szükséges melegvíz-mennyiséget. Éves átlagban 60-70%-os megtakarítás érhető el.(2005-09-18)
1. Melegvízkészítés készítés napenergiával
A melegvíz készítés Magyarország éghajlati adottságai mellett a napenergia-hasznosítás legegyszerûbben megvalósítható módja, ami bátran ajánlható mindenkinek.
Számoljunk! Egy személy naponta megközelítőleg 50-60 liter melegvizet használ el, aminek az elállításához ~2-3 kWh hőenergia szükséges. 1m2 napkollektorral pedig a nyári félévben napi 2-2,5 kWh, télen 0,5-1,5 kWh napenergia hasznosítható. Így tehát személyenként 1-1,5m2 napkollektorral általában elő lehet állítani a szükséges melegvíz mennyiséget. Éves átlagban többnyire 60-70%os megtakarítás érhető el, ami a nyári félévben közel 100%, a téli félévben 30-40%.
Családi házak esetében melegvíz készítés céljára 2-3 db, nagyobb vízfogyasztás esetén 4-5 db 2 m2-es napkollektort célszerû felszerelni. Szükség van egy viszonylag nagy méretű, általában 200-500 literes melegvíztárolóra is.
A nagyobb és jól hőszigetelt melegvíztároló alkalmas arra, hogy a napközben kollektorokkal előállított melegvizet tárolja az esti és reggeli vízfogyasztás idejére. Az ilyen tárolókban általában két belső csőkígyó, hőcserélő található. Az alsóra kell kötni a napkollektorokat, a felsőre pedig a kazánt. Így a kazán csak a tároló felsõ részét tudja felfűteni. Ezzel biztosítható, hogy mindíg legyen melegvíz, ugyanakkor a kazán feleslegesen ne fűtse fel a kollektorok elől a teljes tárolótérfogatot. A melegvíztároló fűthető elektromos fűtőpatronnal is, vagy jó megoldás az is, ha két sorba kapcsolt tárolót alkalmaznak, melyek közül az elsőt napkollektorral, a másodikat hagyományos módon fűtik.
2.Medencék fűtése napenergiával
Medencék építése jelentős befektetést igényel, és üzemeltetésük is költséges. Ugyanakkor komfortosan csak akkor használhatók, ha vizüket fűteni lehet. Ha ezt hagyományos energiával tesszük, az újabb költséget és környezetszennyezést eredményez.
A medencéket fűthetjük napkollektorokkal is! A szabadtéri medencék fűtése a nyári félévben szükséges, amikor a napsugárzás bőségesen rendelkezésre áll. A napkollektorok szempontjából a medencék fűtése a legjobb hatásfokú üzemmód, hiszen erős napsütés és meleg levegőhőmérséklet mellett, viszonylag hideg vizet kell fűteniük.
Mennyi napkollektor szükséges?
A medencék hőveszteségét elsősorban a párolgás okozza, ami a vízfelülettel arányos. Ezért a szükséges napkollektor felületet a vízfelület nagyságához viszonyítva célszerű megadni.
Megfelelő vízhőmérséklet akkor érhető el, ha a napkollektorok felülete legalább a medence vízfelület felével, vagy még inkább a teljes vízfelülettel egyezik meg. További hőmérséklet növekedés érhető el, ha a medencéket a használati időn kívül a víz felszínén úszó fóliával letakarják.
3. Épületek fűtése napenergiával
Az épületek energiaköltségei között a legnagyobb tételt a fűtés jelenti. Ezért joggal merülhet fel annak az igénye, hogy ezt is minél nagyobb részarányban napkollektorokkal lehessen fedezni. Sajnos fűteni télen kell, amikor a napsugárzás mennyisége alacsony, a nyáron összegyűjthető napsugárzást pedig reális beruházással nem lehet télire elraktározni. De a nap azért télen is süt, tavasszal és ősszel pedig akár többet is a szükségesnél.
Mire elég a téli napsugárzás?
A tapasztalatok azt mutatják, hogy 1 m2 napkollektorral 4-5 m2 épület fûtésére lehet hatékonyan rásegíteni. Az ilyen arányban megvalósított rendszerek március-áprilisban, illetve szeptember-októberben közel 100%-ban fedezni tudják a fûtés hõszükségletét. Természetesen a kollektorok a hideg, de derült decemberi és januári napokon is számottevő hőenergiát adnak, de ebben az időszakban döntően a hagyományos fűtési rendszerrel kell biztosítani komfortos belső hőmérsékletet.
Folytatás: Öko-Házak Magazin nyári számaiban
Varga Pál
|